pon.. maj 20th, 2024
5/5 - (2 votes)

Kawa istnieje od XVI wieku, więc musi mieć dla niej ogromne korzyści zdrowotne. Jakie są właściwości kawy, które pomagają zachować zdrowie ludzi? Zobaczmy, co kawa dla Ciebie robi!

Kofeina: najpopularniejszy stymulant na świecie. Po wypiciu kawy przez osobę pijącą kawę, kofeina jest natychmiast wchłaniana do krwiobiegu. W ośrodkowym układzie nerwowym kofeina blokuje adenozynę, która jest inhibitorem neuropeptydu. Powoduje to wzrost liczby innych neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i serotonina, co skutkuje podwyższonym samopoczuciem. Wiadomo, że umiarkowana liczba osób pijących kawę odczuwa redukcję lęku.

Niższe ryzyko choroby Alzheimera: Niektórzy naukowcy twierdzą, że kawa może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Twierdzą tak, ponieważ kofeina zmienia tworzenie białek w mózgu, co wpływa na pamięć komórkową i zabija komórki mózgowe. Innym wpływem kawy na mózg jest to, że aktywuje proces neuroplastyczności, w którym powstają synapsy, a plastyczność wzrasta w wyniku doświadczenia. Oznacza to, że Twoje neurony każdego dnia tworzą nowe połączenia, podobnie jak roślina wypuszcza nowe liście lub kwiaty. Kofeina zmienia również sposób, w jaki mózg odbiera informacje i powoduje, że działa bardziej efektywnie.

Niższe ryzyko nadciśnienia: Jednym z pierwszych efektów kawy, które zauważamy podczas picia, jest to, że smakuje bardzo dobrze! Często zdarza się, że pijący kawę często skarżą się na uczucie depresji lub zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ kofeina może zmniejszać aktywność serotoniny w naczyniach krwionośnych. Zwiększa również poziom krążącej we krwi adrenaliny, co może powodować wysokie ciśnienie krwi. Badania wykazały zmniejszone ryzyko nadciśnienia u osób, które codziennie spożywają kofeinę.

Poprawiona pamięć: Kolejną korzyścią płynącą z jej spożywania jest to, że może pomóc poprawić pamięć i upośledzenie funkcji poznawczych. Badanie wykazało, że kobiety, które spożywały co najmniej cztery filiżanki dziennie, miały lepszą pamięć niż te, które tego nie robiły. Mężczyźni wykazywali również poprawę swoich zdolności poznawczych, jeśli spożywali dwie filiżanki dziennie. Oprócz poprawy pamięci osoby, które regularnie go piją, odczuwają mniejszy stres, co może powodować problemy zdrowotne.

Zwiększ poziom energii: Kofeina jest stymulantem i stymuluje poziom energii w organizmie. Jednak nadmierne spożycie kofeiny wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, co może zwiększać ryzyko zawału serca. Ostatnie badania wykazały, że kawa blokuje działanie enzymu zwanego AMP, który stymuluje poziom energii. W ten sposób osoby pijące kawę mogą cieszyć się wzrostem poziomu energii i zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *